fbpx
Enerji Veren Muhteşem Bitki
İçerik

Enerji Veren Muhteşem Bitki

Ginseng Bitkisinin Faydaları
Yorgunluğun azaltılması, enerji seviyelerinin arttırılması
Yorgunlukla savaşmaya destek olan ginsengler, ekstreleri düzenli alındığında enerji seviyelerinin arttırılmasına da yardımcı olur. Kronik yorgunluk yaşayan kişilere Panax ginseng verildiğinde fiziksel ve zihinsel yorgunluğun azaltılmasını sağladığı, ek olarak oksidatif stresi de azalttığı görülmüştür. Ayrıca derleme çalışmalarında ginseng takviyelerinin sadece yorgunluğu azaltmakla kalmayıp enerji seviyelerini artırdığı bilgisi desteklenir.

Multivitamin mineral takviyeleri de günlük enerji seviyelerinin artışına destek sağlayan ürünler olduğundan ginseng vitaminler, mineraller içeren kombinasyonlar hem günlük alınması gereken besin öğelerini sağladığından hem de enerji seviyelerinin artışına destek sağladığından bireylerin tercihlerine sunulan ürünler arasındadır.

Güçlü antioksidan, antienflamatuar
Yapılan araştırmalarda ginseng kullanan bireylerin antioksidan kapasitelerinin arttığı ve ginsenoitlerin antiinflamatuar etkileri olduğu görülmüştür.

Bağışıklık sistemi desteği
Ginsenglerin bağışıklık sistemini desteklediği bilinen bir gerçek. Özellikle Amerikan ginsengi ile yapılan araştırmalarda ginseng kullanımı olan kişilerde soğuk algınlığı görülme sıklığının ve şiddetinin azaldığı görülmüştür.

Kan şekeri düşürücü etkinlik
Ginsengler, diyabeti olsun ya da olmasın bireylerin kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine sağlar. Kan şekeri seviyeleri, pankreastan salgılanan insülin ile kontrol edilir. Ginsengin pankreas fonksiyonlarını iyileştirdiği, bu nedenle de kan şekeri kontörlüne destek sağladığı bilinir. Ek olarak diyabetli bireylerde antioksidan koruma sağlayarak insülin üreten hücreleri korur.

Konsantrasyon desteği
Ginseng takviye olarak kullanıldığında hafıza ve konsantrasyon desteği sağlar. Ginseng ve ginkgo biloba kombinasyonu kullanılarak yapılan araştırmalarda konsantrasyonun iyileştirilmesine ve demans (zihnin yitirilmesi olarak geçen, unutkanlık problemlerine verilen genel isim) tedavisine destek sağlayabileceğine de değinilir.

Erektil disfonksiyonu iyileştirebilir
Ginsengler fiziksel performansı iyileştirilmesine yardımcı olduğu için erektil disfonksiyonun iyileştirilmesine de destek sağlayabilir. Hatta bazı araştırmalar, oksidatif stresinde azaltılmasına destek olduğu için ereksiyon problemlerinin tedavisinde yer alabileceğinden bahseder. Örneğin; Kore ginsengi kullanan erkeklerin %60 oranında iyileştiği görülmüş.

Kanser tedavisine destek olabilir
Kanser tedavisinde kullanılan bitkisel takviyeler, özellikle antioksidan ve antiinflamatuar etkileri ile ön planda. Ginseng etken maddesi olan ginsenoitlerin de antiinflamatuar ve antioksidan etkileri sebebiyle kanser tedavisinde yeri olabilir. Hatta anormal hücre üretimi ve büyümesini engelleyebilir. Kemoterapi alan kişilerde kemoterapiye bağlı görülebilecek yan etkilerde azalma sağlayabileceği de klinik çalışmalarda değinilen başka bir nokta. Kanser tedavisi alıyorsanız ya da görülme riski varsa herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Ginseng cilde faydaları açısından önemli bir bitki ekstresi ancak ginseng saça faydaları açısından çok daha önemli olabilir. Saç dökülmesi yaygın bir sağlık sorunu olsa da çoğu zaman çözümsüz değildir. Saçların sağlıklı olması için köklerinde onların büyümesini sağlayan hücrelerin sağlıklı olması gerekir. Ginseng sayesinde saçlı derideki hücreleri artırabilir, saç köklerini besleyebilirsiniz. Özellikle ginsenoitlerin kökleri besleme konusunda etkili olduğu bilinir.

Diğer yandan foto yaşlanma, uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda karşımıza çıkan bir durumdur. Bu mekanizmanın altında inflamasyon, cilt hücrelerinin hasarlanması oksidan maddelerle temas yatar. Ginsenoitlerin anti-aging (yaşlanma karşıtı) etkisi sayesinde yaşlanmanın da önüne geçebilirsiniz. Ginseng ekstresi ve ginsenoit içeren ürünler ile cildinizin ve saçınızın yapısal bütünlüğünü koruyabilirsiniz.

Reklam
Paylaş:

Yorum Gönder